Waterway company uses a periodic inventory system. Details for the inventory account for the month of January, 2020 are as follows:
Balance, 1/1/20; Units-150, Per Unit Price-$5.00, Total-$750
Purchase, 1/15/20; Units-130, Per unit Price-$5.40, Total-$702
Purchase, 1/28/20; Units-130, Per unit Price-$5.50, Total-$715
An end of month (1/31/20)inventory showed 120 units were on hand. If the company uses LIFO, what is the value of the ending inventory.
- $651
- $661
- $600
- $995

It’s that simple.Pay only when you are satisfied.
Get Personalized Homework Help
Improve Your Grades Today
How It Works
1-Send us your Assignment requirements, attach and deadline for submission.
2-You will get a confirmation from us with a price quote.Pay us and be relax.
3-Your Completed task will be e mailed to you before agreed time.
Submit Your Assignment/Essay/Discussion/Term Paper/Final Exam or CaseStudy Detail
Available 24/7!
Send your academic problems,
Get instant Help only at Writerscampus!